«Хабарні» справи на Вінниччині мали резонанс у різні періоди. Приміром, у 2005-06 роки, 2010-12 і 2014-15. Далі цікавість суспільства згасала як свічка. Чи майже згасала… Причини очевидні. Більшість гучних затримань після тривалого розслідування закінчуються незрозумілими вироками. Хабарників за рішенням суду беруть на поруки, а поки триває слідство вони залишаються на робочих місцях. Можна навіть пригадати, як один посадовець, впливовий керівник у земельній сфері, двічі затримувався за хабар в одному кабінеті. Точніше, після першого затримання чоловіка звільнили, а після вироку він повернувся виконувати обов’язки начальника і знову «попався»… Кумедна була історія боротьби з хабарництвом.
Повернемося до 2021 року. Його оминули гучні справи. Проаналізувавши наявну інформацію щодо затримань «на гарячому», NaПарижі може констатувати, що переважно «брали» вінничани дрібнички – $4-5 тисяч. Не в тренді нині, коли до кабінетів чи окремих зал у ресторанах заносять готівку у валізах.
Найбільшою сумою хабаря можна вважати 15 тисяч доларів, які вінницький адвокат вимагав у клієнта «за вирішення питання з суддею про призначення м’якого покарання». Обіцялося умовне покарання з випробувальним терміном… Суддя, звісно, про «домовленості» нічого не знав.
Спільно зі слідчими ДБР за оперативного супроводу співробітників Служби безпеки України і процесуальним керівництвом обласної прокуратури затримали чоловіка наприкінці березня у власному офісі після передачі коштів. Кримінальне провадження було відкрито за ч.3 ст.369 КК України. Санкція статті передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від чотирьох до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
До Вінницького міськсуду справу 44-річного адвоката передано наприкінці серпня. Кримінальне провадження проводилося за ч. 4 ст. 27 ч. 3 ст. 369 (підбурювання до надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище), ч. 1 ст. 190 (заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство)), ч. 2 ст. 190 (шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому) КК України.
У пресслужбі Вінницької обласної прокуратури пояснили NaПарижі, що протягом 2021 року до суду скеровано матеріали по 13 кримінальним провадженням за статтею 369.
«Справа щодо адвоката знаходиться на розгляді Вінницького міського суду», - додали у прокуратурі, підтвердивши, що саме в ній фігурує найбільша сума.
А як у других регіонах? «Магнолія ТВ» підготувала загальноукраїнський рейтинг хабарників 2021 року... Він крутіший. Найрозповсюджена сума хабаря в Україні: 100-200$, наступний рівень: 2000-10000$. Але буває, що суми перевалюють і за мільйон...