Депутатка Галина Янченко: «Саме місцева влада може зробити на порядок більше для залучення інвестицій, ніж центральна»

Новини Вінниці / Депутатка Галина Янченко: «Саме місцева влада може зробити на порядок більше для залучення інвестицій, ніж центральна»

Вінниця пишається сталою політикою щодо залучення інвестицій та розвитку бізнесу у місто. Пересвідчитися результатами цього процесу протягом 11-12 жовтня змогла народна депутатка від фракції «Слуга народу» Галина Янченко. Заступниця голові президентської партії, заступниця голови антикорупційного комітету ВР, голова ТСК з питань захисту прав інвестицій Галина Янченко відвідала індустріальні парки, які вже функціонують та будуються у східній частині Вінниці. За результатами візиту, вона розповіла про загальне бачення подальшого розвитку цього напрямку та зазначила, що у більшій мірі саме місцева влада має важелі для створення таких об’єктів.

«Про Вінницю складають легенди, напевно вже не перший рік», - сказала депутатка на пресконференції, відзначивши громадський транспорт та світломузичний фонтан.

Втім, вона наголосила, що, як голова парламентської спецкомісії, яка займається залученням інвестицій, мета її приїзду до міста стосувалась іншого. Вінницькі індустріальні парки не стали для неї тими об’єктами, які здивували. Адже успішно працює наразі лише один з них. «Відвідини» виробничих майданчиків пов’язані із вивченням проблематики парків та механізмів зростання їх кількості у подальшому для створення законодавчої бази.

«Кожного разу, коли ми обговорюємо соціальну проблему, зокрема доплати медикам чи розвиток інфраструктури, слід розуміти, вона залежить від наповненості бюджету, що напряму пов’язано із залученням інвестицій. Я з тих, хто вважає, що залучення і вітчизняних, і закордонних інвестицій значно краще, ніж іноземні кредити», - пояснила парламентарка сенс лобіювання з колегами економічних стимулів для розвитку бізнесу у Раді.

Вона зазначила, що у першу чергу акцент держава має робити на сприяння українським інвесторам, адже іноземний бізнес орієнтується на внутрішні інвестиції. За її словами, рік тому її однодумці перейшли від законодавчих ініціатив до економічних стимулів – доступ до коштів та податкові пільги, дешеві кредити для бізнесу, а також робота з НБУ щодо загального зниження ставки кредитування для кожного. Також Г.Янченко згадала про «інвестнянь», і кілька десятків великих компаній, які цікавляться цією програмою.  

Через півроку дебатів у вересні Верховна Рада прийняла законопроект про індустріальні парки. Саме ці об’єкти відвідала депутатка у Коростені на Житомирщині та Вінниці. Галина Янченко уточнила, що сприяння інвесторам, які створюють великі підприємства, передбачає податкові пільги, допомогу у підключенні до мереж, залучення коштів місцевих бюджетів і ДФРР.

«Наступного року ми плануємо закласти близько 2 млрд гривень для допомоги на місцях створювати такі парки», - зазначила парламентарка.

У Вінниці Галина Янченко зокрема відвідала виробничі майданчики компаній UBCGroup і HEAD, дізналася думку представників індустріальних парків, зокрема про негатив, а саме, що «наміри не працюють без економічних стимулів».

«Попри закладену норму про пільговий в’їзд обладнання, не було внесено зміни у податковому та митному кодексах. Відповідно, рамковий закон не втілено на практиці. У цьому контексті ми обговорили подальшу можливість співпраці, до кінця осені у стінах Верховної Ради плануємо розглянути зміни у податковий і митний кодекси», - запевнила депутатка, вказуючи на два законопроекти, які чекають своє черги для голосвання.

Вона додала, що можна вітати зусилля міської влади щодо розвитку підприємництва та виробничих потужностей саме у Вінниці.

«На мою точку зору, саме місцева влада може зробити на порядок більше для залучення інвестицій, ніж центральна. На місцях є дуже багато можливостей як сприяти інвесторам, так і вставляти «палки у колеса». Я маю на увазі питання виділення земельних ділянок, сприяння в отримані дозволів, тощо», - вважає Г.Янченко.

Саме у Вінниці допомагають. Проте парламентарка була здивована тривалим вирішенням ситуації з енергопостачанням до індустріальних парків через проблему з будівництвом окремої ЛЕП. Галина Янченко вважає, що у такому випадку – якщо інвестор не хоче нести додаткові витрати – місцева влада мала б вкласти кошти. За її словами, «гілка» енергопостачання коштує 36 млн грн., а у 2023 році, коли запрацює завод компанії HEAD, річні податки підприємства складуть 30 мільйонів, тож витрати компенсуються.

Водночас, народна обраниця відмітила «нерівномірність» розвитку, адже область загалом значно відстає від обласного центру. Такий висновок вона зробила, аналізуючи суму експорту підприємств Вінниці та регіону. На її думку, на це слід «звернути увагу місцевої та національної влади».

Пані Галина переконана, що індустріальні парки варто створювати у районних центрах та інших місцях, де є сприятливі умови, зокрема людський ресурс, ЛЕП і залізничні гілки. А якщо «на місцях» не вбачають зиск чи не розуміють яким чином шукати інвесторів, то у Мінцифри створено достатньо інструментів та можливостей навчитися.

Олег Верлан

12 жовтня, 2021