Na Парижі

Скільки років знайденим у центрі Вінниці підземеллям? Дослідниця старовинної цегли Ольга Грабовська розповіла про вік зразків

Новини Вінниці / Скільки років знайденим у центрі Вінниці підземеллям? Дослідниця старовинної цегли Ольга Грабовська розповіла про вік зразків
Знайдені тиждень тому, 9 серпня, фактично «під ковшем екскаватора» у самісінькому центрі Вінниці біля площі Ліверпуль підземелля, вже стали відомими далеко за межами міста. Вінницькі дослідники неодноразово обстежили цеглу, якою обмурована «підземна» кімната та арочні ніші. Одним з варіантів визначення віку побудови цих підземель є аналіз цегли. На думку кандидата історичних наук вінничанки Ольги Грабовської, наразі можна стверджувати, що знайдені зразки датовані різними сторіччями.

Шановні громадяни!

просимо бути солідарними

та виконувати прості правила.

Все буде Україна!

Знайдені тиждень тому, 9 серпня, фактично «під ковшем екскаватора» у самісінькому центрі Вінниці біля площі Ліверпуль підземелля, вже стали відомими далеко за межами міста. Вінницькі дослідники неодноразово обстежили цеглу, якою обмурована «підземна» кімната та арочні ніші. Одним з варіантів визначення віку цих підземель є аналіз цегли. На думку кандидата історичних наук вінничанки Ольги Грабовської, наразі можна стверджувати, що знайдені зразки датовані різними сторіччями.

Нагадаємо, що під час демонтажу аварійного будинку № 24 по вул. Монастирській поруч з площею Ліверпуль фактично «під ковшем екскаватора» знайшлися стародавні підземелля. У соцмережах вінничани відразу почали ділитися світлинами «знахідки», припускаючи, що вона вірогідно за кілька днів щезне… Будівельники не заперечували, що мають плани побудови на цьому місці офісного центру, а підземелля слід засипати.

Однак розголос вніс певні корективи. З одного боку місцеві дослідники вважають, що може бути розгалужена система підземних ходів, яка пов’язувала принаймні кілька сусідніх будівель із «магістральним» шляхом і саме цими підземеллями. На це вказують попередні дослідження і документи зі схемами.  

Також відомо, що у Вінницькому відділі поліції внесли відомості в ЄРДР та відкрили кримінальне провадження за ст. 298 КК України (Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини).

Як пояснили NaПарижі, в рамках цього провадження буде визначено, чи є ці підземелля пам’яткою архітектури. Також видання запевнили, що підземелля готуються до тимчасового укриття. Варто зазначити, що будівельники саме так і зробили. Прибрано «зайве» сміття, покладено дерев’яний «каркас» укриття. 

Поки правоохоронці шукають у Києві і Львові фахівців, які визначать «статус» знахідки, NaПарижі поцікавився думкою чи не єдиного в Україні фахівця по старовинній цеглі. Нещодавно завідувачка сектору археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Ольга Грабовська навіть дисертацію захистила за цією темою.

«З того, що я бачила у підземеллі, можу сказати, що є зразки цегли другої половини ХІХ-го – початку ХХ сторіччя, є раннього радянського періоду (орієнтовно 1920-30 роки). Більш древньої ми не знаходили», - пояснює дослідниця.

Вона зазначає, що датування підземелля за віком цегли є відносним. Інколи цеглу використовують по кілька разів. Також Ольга Грабовська наголошує, що варто саме про цей об’єкт пошукати згадки в архівних документах.

«Щодо деяких інших тверджень про вік підземель – більш давніх – то вони потребують глибших досліджень», - запевняє вінничанка.

Сподобалася стаття? Розкажи про неї