Na Парижі

«Вовина тисяча» має підтримати уразливий бізнес, а не пересічних українців. Шмигаль пояснив, для кого передбачаються кошти

Новини Вінниці / «Вовина тисяча» має підтримати уразливий бізнес, а не пересічних українців. Шмигаль пояснив, для кого передбачаються кошти
Після заяви президента Володимира Зеленського про тисячу для вакцинованих серед українців, зокрема вінничан лунали дещо саркастичні зауваження. Приміром, як дядьку у селі її отримати, якщо спорт – це робота на городі… В уряді пояснили, що роздача тисячі гривень за вакцинацію спрямована насамперед на підтримку бізнесу, а не людей. Звичайним українцям просто дається можливість додатково скористатися низкою послуг.

Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, повідомляє прес-служба уряду. Він наголосив: програма спрямована на підтримку низки напрямків бізнесу, які найбільше, на думку влади, постраждалих від пандемії COVID-19, і де є загроза втрати робочих місць:

  • креативних індустрій (кінотеатри, театри, кінозали, музеї тощо);
  • спортивні та фітнес-зали;
  • внутрішніх перевезень.

«Програма насамперед підтримає цей бізнес – майже 6 тисяч суб'єктів підприємництва. Люди ж матимуть можливість скористатися 1 тисячею гривень через Дію, аби отримати додаткові послуги», – зазначив Д.Шмигаль.

Підтримку отримають обрані

У свою чергою нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк розкрив деталі видачі «тисячі за вакцинацію від влади». За його словами, витрачати ці гроші можна буде лише на послуги тих підприємств, на яких працює щонайменше 5 осіб. А також які сплатили ЄСВ за другий та третій квартали 2021 року. Втім, інформація Железняка не є офіційною.

Парламентар стверджує: наразі точно відомо, що до переліку компаній, на послуги яких можна буде витрачати ці гроші, увійдуть «Укрзалізниця» та авіаперевізники. Крім них йдеться про:

  • кінотеатри та кіноклуби (КВЕД 59.14);
  • театри та концертні майданчики, а також компанії, які забезпечують технічну підтримку вистав та виступів (КВЕД 90.01 та 90.02);
  • театральні та кінозали (КВЕД 90.04);
  • музеї (КВЕД 91.02);
  • спортивні споруди (КВЕД 93.11);
  • спортивні клуби (КВЕД 93.12);
  • фітнес-центри (КВЕД 93.13).

Список підприємств сформує Кабмін. Після цього вони пройдуть перевірку на відповідність обов'язковому критерію (не менше 5 співробітників, а також сплата ЄСВ за другий та третій квартали 2021 року).

В Україні наразі налічується понад 1 млн юросіб та майже 2 млн активних ФОПів. Таким чином, отримати таку підтримку зможе лише близько 0,2% від загальної кількості підприємств і підприємців.

Чи загрожує подорожчання абонементів у спортзали та квитків у кіно?

Виплата «тисячі за вакцинацію від влади» не зможе суттєво стимулювати споживчий попит. Однак ці гроші можуть спровокувати зростання цін на розваги та заняття спортом – ті сфери, на які їх дозволять витрачати. Зокрема, подорожчати можуть абонементи спортклубів, квитки на концерти та кіно тощо.

За словами заступника голови НБУ Сергія Ніколайчука, сказаними для Forbes, вартість таких послуг може зрости на 5-10%. Адже ці галузі страждають від недозавантаження.

«Тисяча гривень – не та сума, яка могла б суттєво стимулювати споживчий попит. Але ціни у галузі культури та спорту можуть зрости на 5-10%», – зазначив він.

Чи спровокує тисяча за вакцинацію інфляцію?

Втім, видача українцям грошей за вакцинацію не призведе до глобального зростання цін, упевнений Ніколайчук. За його словами, якщо за рахунок цього інфляція й зросте, то не набагато – на 0,1-0,2%.

Підписуйтесь NaПарижі в Telegram
Сподобалася стаття? Розкажи про неї