Na Парижі

Вінниця може стати першим містом із «розумною» системою зовнішнього озвучення громадського транспорту

Новини Вінниці / Вінниця може стати першим містом із «розумною» системою зовнішнього озвучення громадського транспорту
Вінницьке підприємство Українського товариства сліпих (УТОС) спільно із компанією «Віасофт» випускає звукові маяки. Вони подають звуковий сигнал, якщо незрячий або слабозорий перебуває поруч. Для цього використовується або смартфон із безкоштовною програмою, або портативний брелок. На черзі – впровадження інших суспільно важливих проєктів для людей із вадами зору від вінницьких розробників.

Шановні громадяни!

просимо бути солідарними

та виконувати прості правила.

Все буде Україна!

Про це повідомляють у пресслужбі Вінницької обласної організації УТОС.

Над дверми у будівлі

Звукові маяки для будівель на Вінницькому підприємстві УТОС купляють не лише муніципалітети та органи державної влади, але й комерційні організації і підприємства. Адже, згідно із державними будівельними нормами, це рекомендовано для інклюзивного доступу у будівлі людей із особливими потребами. 

"Вже два роки ми разом із УТОС випускаємо звуковий маяк для будівель. Його монтують над вхідними дверми, що допомагає незрячому знайти вхід", – каже керівник компанії «Віасофт» Сергій Агєєв.

Наразі в розробці у компанії перебуває система інтелектуального озвучення світлофорів. Якщо незрячих поруч немає, сигнал буде зменшуватися у кілька разів. Адже наразі вінничани нерідко скаржаться, що світлофори, які сигналізують звуком про «зелений» для пішоходів, постійно створюють шум. За умови впровадження нової системи слабозорий під час наближення до такого «розумного» світлофора автоматично впливатиме на підсилення звуку сигналу. Йому навіть нічого не доведеться для цього робити.                     

Маяк для громадського транспорту

Також у компанії «Віасофт» вже розробили маяк для громадського транспорту. Під час прибуття трамвая, тролейбуса або автобуса на зупинку за наявності там незрячих система звуком інформує про номер маршруту. Коли слабозорих немає поруч, ця інформація не повідомляється. Також система відкриває передні двері та інформує про них звуковим сигналом.

"Люди із вадами зору зможуть користуватися таким громадським транспортом без сторонньої допомоги. Зокрема, вони дізнаються про номер маршруту. Їм не потрібно буде шукати кнопку відкриття дверей тощо. Бо передні двері відкриються автоматично", – пояснює  Сергій Агєєв.                     

Маяк для громадського транспорту вже понад рік перебуває у дослідній експлуатації у Вінницькій транспортній компанії. Ним поки що оснащений один вагон, і система працює успішно.

"Ми звернулися до Вінницької міськради із пропозицією впровадити цю систему в 2022 році на всьому громадському транспорті міста. Наразі це питання розглядається. Якщо нашу пропозицією  затвердять, Вінниця стане першим у світі містом із «розумною» системою зовнішнього озвучення громадського транспорту, який буде повністю адаптованим для незрячих", – наголошує Сергій Агєєв. 

Він додав, що аналогічна система маяків для будівель існує у Франції. Водночас вінницька розробка у 2,5 рази дешевше; одиниця коштує близько 3,5 тисячі гривень. А ось про впровадження інтелектуальної системи зовнішнього озвучення громадського транспорту в інших країнах вінницьким розробникам невідомо.                                    

"Наше підприємство УТОС за умови масових замовлень цілком може випускати систему зовнішнього озвучення громадського транспорту. Хоча було б непогано провести його дооснащення, аби робота була більш ефективною", - повідомив директор Вінницького підприємства УТОС Костянтин Ільніцький. 

Сподобалася стаття? Розкажи про неї