Усі можливі сценарії розвитку подій на фронтах узимку

Новини Вінниці / Усі можливі сценарії розвитку подій на фронтах узимку

Кремль сподівається на паузу в бойових діях в Україні для відновлення сил та утримання захоплених територій. Втім, саме з морозами, ймовірно, почнеться новий етап у війні. Перевагу матиме краще екіпірована армія. Хоча китайські та північнокорейські швачки одягають росіян, в українських військових з цим ситуація краща. Більшість експертів дотримуються саме такої думки.

Українські та іноземні експерти назвали різні сценарії подальших подій на фронті. Чи продовжать ЗСУ контрнаступ узимку або ж зроблять паузу – однозначної думки фахівців щодо цього немає. Про це йдеться в матеріалі видання «Слово і діло».

Зазначається, що найближчими місяцями  РФ робитиме ставку на руйнування енергетичної інфраструктури України, щоб примусити Київ до переговорів. Також Москва сподівається на паузу у бойових діях, щоб відновити потенціал окупаційної армії й затриматись на півдні та сході.

Так, з одного боку, зима ускладнює ведення наступів, а також логістику й забезпечення. А з іншого, перевагу в цей період отримає краще екіпіроване військо, і в цьому випадку це, переконані експерти, українські Сили оборони.

Думка №1

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес переконаний, що після низки поразок армії РФ українським військовим не потрібно зменшувати темп взимку, а продовжувати контратаки й чинити тиск.

«З огляду на перевагу українців у навчанні, спорядженні та якості їхнього особового складу порівняно з деморалізованими, погано навченими, погано екіпірованими росіянами, на користь України було б зберегти набраний темп протягом зими», – сказав він в інтерв'ю The Daily Beast, додавши, що радив це своїм українським колегам.

Також глава британського міноборони вказав, що забезпечення ЗС РФ набагато гірше: нещодавно було розгорнуто російську частину без їжі, шкарпеток і з невеликою кількістю зброї.

«Це катастрофа для людини, яка йде у поле», – додав Воллес.

Фактично зараз триває операція на Кінбурнській косі, яка підтверджує – про перепочинок годі й казати.

Думка №2

Аналітики Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW) також вважають малоймовірним, що взимку бойові дії в Україні припиняться. На їхню думку, добре екіпіровані українські військові навряд чи сповільнять свій контрнаступ, а навпаки, зможуть скористатися перевагами замерзлої місцевості.

Вони зазначають, що Україна зараз володіє ініціативою, а пауза якраз відчайдушно потрібна ослабленій армії РФ.

«Деяке військове обладнання потрібно адаптувати до холоднішої погоди, а брак обладнання чи боєприпасів може сповільнити просування через труднощі з логістикою, а не через зимову погоду. Зима може завдати невідповідної шкоди погано екіпірованим російським силам в Україні, але добре екіпіровані українські військові навряд чи зупинять свої контрнаступи через холодну погоду і, можливо, зможуть скористатися перевагами замерзлої місцевості, коли просуватися легше, ніж у брудні осінні місяці», – заявили в ISW.

Думка №3

На думку американського політолога Раміса Юнуса, ніхто не робитиме паузи у війні на зимовий період, а Збройні сили України й надалі тиснутимуть на російських окупантів, заручившись підтримкою країн-союзників.

Думка №4

Британський військовий експерт полковник Глен Грант вважає, що зима – час можливостей для української армії, яка буде набагато сильнішою за окупаційні війська.

За його словами, тому Україні треба продовжувати воювати й не давати російському диктатору Володимиру Путіну паузи для підготовки військових та отримання озброєння.

Думка №5

Американський генерал Марк Кімміт стверджує, що зима ускладнить продовження наступу Сил оборони. Водночас, за його словами, цей період можна використати з максимальною користю. Зокрема, він рекомендує ЗСУ продовжувати атаки на російські склади боєприпасів, командні центри та лінії постачання.

Крім того, каже Кімміт, Україні потрібно буде зміцнювати оборонні позиції вздовж нинішніх ліній фронту та інтегрувати поповнення.

Зі свого боку країни-союзники мають допомагати Києву в оперативному плануванні та вчасно постачати озброєння.

Росія ж, переконаний генерал, взимку продовжить бомбардувати міста та критичну інфраструктуру України. Тоді як її війська здатні максимум на локальні контратаки й зміцнення оборони.

Думка №6

Непопулярну думку щодо війни в Україні висловив голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал США Марк Міллі. На його переконання, якщо взимку лінія фронту стабілізується, тоді в сторін з'явиться «вікно можливостей» для переговорів.

Ця думка американського генерала не знайшла підтримки ні в Україні, ні в США, які запевнили, що продовжать допомагати Києву в боротьбі з російським агресором.

Думка №7

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов теж прогнозує, що взимку війна значно стихне. Але про переговори з РФ не йтиметься.

Буданов теж зазначав, що взимку російське командування спробує зміцнити оборонні позиції своїх військ і завадити контрнаступу ЗСУ. Атаками ж на інфраструктуру РФ намагатиметься деморалізувати українців.

Після зими, переконаний він, розпочнеться завершення конфлікту – Збройні сили України вийдуть на адміністративні кордони 1991 року.

Думка №8

Українські й західні офіційні особи та військові експерти погоджуються, що держава-терорист Росія використовуватиме зиму як зброю, завдаючи ударів по енергетичній інфраструктурі України.

Нещодавно на це вказував генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

«Путін намагається зруйнувати енергетичну і газову інфраструктуру та зупинити надання базових послуг українцям. Вчиняючи так на початку зими, він демонструє, що хоче використати зиму як зброю проти України. Це жахливо, і ми маємо бути готові до подальших атак», – сказав він.

Думка №9

Відмінний від перерахованих вище варіантів розвитку війни озвучив директор польського Центру досліджень сучасної безпеки Міхал Марек. На його думку, можливий новий наступ окупантів із території Білорусі.

За його словами, якщо там справді йде підготовка до наступу, то він може розпочатися у другій половині січня.

«І тут знову є два сценарії: перший – наступ на Київ, другий – на Волинь. Якщо це станеться, і українським Силам оборони вдасться їх зупинити – для цього не потрібно так багато сил, українці спроможні це зробити, тому що оборонні позиції вже давно підготовлені, а росіян і білорусів там не так багато, – тоді в Білорусі почнуться дуже цікаві процеси», – підсумував експерт.

Олег Верлан

1 грудня, 2022