Як нині пише британська Times, наприкінці жовтня чиновники окупаційних адміністрацій і Міноборони РФ повідомляли про те, що ЗСУ спробували висадити десант і штурмувати ЗАЕС, а офіційний Київ не визнав спроби штурму. Журналістам видання вдалось зібрати інформацію про ту невдалу операцію.
Як пише газета, територію станції росіяни використовували для обстрілів Нікополя та Марганця. У ніч на 19 жовтня близько 600 українських військових на 30 катерах, забитих зброєю, зокрема великокаліберними кулеметами, гранатометами MK-19 і протитанковими засобами, спробували висадитися на лівий берег Дніпра.
«Ідея полягала в тому, що в бою зможе брати участь тільки піхота. Вони не зможуть застосувати проти нас артилерію, оскільки це атомна станція», – цитує Times одного з військових.
Однак окупанти чинили неочікуваний опір.
«Поки катери спецназу перепливали Дніпро, українські військові почали обстрілювати позиції росіян, зокрема за допомогою ракетних систем HIMARS. У підсумку тільки невеликій групі українських військових вдалося дістатися до берега. Вони вступили в тригодинну перестрілку з російською армією на околиці Енергодара, але потім змушені були відступити», – пише видання.
Український військовий розповів, що росіяни побудували дуже щільну оборону та все замінували.
«Коли ми почали наближатися, вони навіть підтягнули танки й артилерію і почали обстрілювати нас прямо на воді», – пояснив він.
Times зазначає, що через ризик витоку радіації подібна спроба силового штурму викликає питання навіть в українських чиновників, які переконані в необхідності повернути Запорізьку АЕС під контроль Києва.
Глава українського «Енергоатому» Петро Котін висловив припущення, що повернути ЗАЕС вдасться, якщо українська армія зможе просунутися на південь, у бік Криму і Мелітополя.
«Це єдиний варіант (повернути електростанцію – ред.) без безпосереднього обстрілу і прямого наступу на територію станції. Дуже небезпечно робити такі речі (вести вогонь – ред.) поруч із ядерними матеріалами», – сказав посадовець.