Na Парижі

У CNN назвали ім'я генерала РФ, руйнівника Харкова. Саме він віддавав накази

Новини Вінниці / У CNN назвали ім'я генерала РФ, руйнівника Харкова. Саме він віддавав накази
З 24 лютого 1,5-мільйонний Харків перебував під постійними обстрілами. У місті зруйновано понад 2000 будівель. Не виникає сумніву, що перед початком вторгнення окупанти ставили перед собою ціль знищити обласний центр. Командував знищенням російський генерал-полковник Олександр Журавльов – військовий злочинець, на совісті якого аналогічні руйнування колись найбільшого сирійського міста Алеппо.

Шановні громадяни!

просимо бути солідарними

та виконувати прості правила.

Все буде Україна!

Про це йдеться у розслідуванні CNN. За допомогою аналізу супутникових знімків у співпраці з Центром інформаційної стійкості (CIR) та наземних розслідувань журналісти встановили бригаду загарбників, які били по місту, і їхнього командира. Дані однозначно вказують на одну особу, яка курувала операцією. Саме Олександр Журавльов раніше керував однією з найжорстокіших російських операцій у сирійській війні

Запускали касетні боєприпаси по будинках

Наприкінці лютого, коли путінська армія боролася за захоплення Харкова проти українських сил, вона запускала по житлових кварталах другого міста України 300-міліметрові снаряди з касетною головною частиною із реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) «Смерч». Снаряди, які випускають по 72 бойові елементи (всього – до 32 832 осколків) на площі розміром з футбольне поле, завдавали нищівного удару по цивільному населенню. Вибуховою хвилею вони руйнували будинки, а потоком уламків вбивали й травмували людей.

CNN відстежив 11 «Смерчів», які впали у Харкові лише 27 та 28 лютого. І всі вони належали до 79-ї російської реактивної артилерійської бригади, що базується в Бєлгородській області.

Цей підрозділ підпорядковується безпосередньо керівництву Західного військового округу (ЗВО) ЗС РФ, одного з п'яти військових округів путінської армії у західній частині країни-агресора. І керує ним згаданий генерал-полковник Олександр Журавльов.

Декілька військових експертів повідомили, що він є єдиним офіцером, який має повноваження віддавати наказ про ракетну атаку «Смерчами» у своєму районі. Адже оскільки це дорога зброя, вона вимагає «схвалення старшого».

Підтвердити це у Кремлі та Міноборони РФ розслідувачам не вдалося, оскільки у відомствах не відповіли на їхній запит.

«Але для тих, хто пережив багаторічну громадянську війну в Сирії, харківські сцени перегукуються з безліччю інших подій, вчинених Росією після того, як вона втрутилася, щоб допомогти президенту Башару Асаду в 2015 році», – провели аналогію журналісти.

Хто такий генерал Журавльов

Уродженець Тюменської області 57-річний Олександр Журавльов отримав звання радянського офіцера у 1980-х роках, коли служив у колишній Чехословаччині в складі групи російських військ. Після розпаду СРСР спочатку служив у танкових частинах.

Тричі перебуваючи у Сирії, він вперше став командувачем російських військ у країні під час свого другого перебування у липні 2016 року. До того, як обійняв цю посаду, Москва загрузла в кровопролитних боях за захоплення східного Алеппо, яке утримували повстанці.

Керівництво Журавльова каталізувало штурм 3-мільйонного Алеппо. Після того, як він прийняв кермо влади, російські військові швидко посилили свої атаки на територію, яку утримували повстанці, і завершили облогу густонаселеного міста. Це призвело до великої кількості загиблих і запуску тактики, яка визначила втручання РФ у Сирії: осадити, морити голодом, бомбардувати і змусити підкоритися.

У період його командування також різко збільшилася кількість задокументованих атак із використанням касетних боєприпасів в Алеппо. За даними Центру документації порушень, що документує порушення прав людини в Сирії, касетні боєприпаси застосовувалися у місті 137 разів у період з 10 вересня до 10 жовтня 2016 року, що на 791% більше, ніж у середньому за попередні вісім місяців.

У грудні 2016-го повстанці, які сховалися в східній частині Алеппо, «здалися», і сирійський уряд із російськими військами відбив територію.

Із закінченням битви за Алеппо Журавльов залишив штурвал російської армії у Сирії та повернувся до Росії. Йому було присуджено найвищу нагороду – героя Російської Федерації. Спочатку він очолював Східний ВО, а з листопада 2018-го Західний.

«Результати, яких Журавльов досяг у Сирії, були саме такими, якими хотіли росіяни. Звідси і його нагорода у вигляді найвищої медалі та найвищих посад, які тільки можна отримати», – пояснив співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики Філіп Василевскі.

Пізніше Журавльов заявляв в інтерв'ю, що Сирія навчила його «цінності військової винахідливості» і що засвоєні там уроки інтегруються як «органічний компонент» усієї російської військової підготовки.

«Генерал-полковник Журавльов мав бути підданий санкціям за свої дії в Сирії. Шкода, що на тому етапі не було жорсткішої реакції на передбачувані військові злочини, тому що це могло від початку вплинути на українські стратегічні розрахунки Путіна», – сказав провідний юрист із прав людини у юридичній фірмі Payne Hicks Beach Метью Інгам.

Другий Алеппо

У Харкові журналісти CNN поговорили з десятками очевидців у кількох районах, які постраждали від 11 обстрілів російськими РСЗВ «Смерч», що трапилися 27 та 28 лютого. Вони згадали смерть і руйнування, які завдали їхньому місту касетні боєприпаси. Вулиці були усіяні палаючими авто й битим склом. За словами очевидця, лише у його будинку внаслідок одного такого обстрілу постраждало до десяти людей.

«Я не знаю, що саме це було, але воно було по всьому району. Ці маленькі шматочки, які вибухають та розкидають небезпечні уламки навколо. Вони створюють безліч крихітних уламків, які потрапляють у різні місця і людей», – розповів харків’янин Юрій Брайко.

Залишки ракет, помічені розслідувачами у Харкові, та сліди опіків, залишені снарядами, показали напрямок атаки, сліди якої й привели до Бєлгородської області, де базувалася згадана 79-та бригада окупантів.

Медик, який лікував поранених в обох конфліктах, був уражений подібністю. Людей доправляли до харківської лікарні з оспинами, ураженнями шкіри та м'язів, ампутаціями, відкритими переломами й черепно-мозковими травмами.

Сирійсько-американський хірург-ортопед доктор Самер Аттар, який працював у Алеппо, коли війська Журавльова взяли в облогу місто, приїхав в Україну з Чикаго в надії допомогти українським лікарям впоратися з незнайомим потоком поранених на війні. Він назвав рани, які лікував у Харкові, та ті, які бачив у Алеппо у 2016 році, «однаковими».

Касетні бомби заборонені міжнародним договором – Конвенцією про касетні боєприпаси 2010 року, – який забороняє використання, передачу, виробництво й накопичення зброї. У договорі йдеться про те, що багато бойових елементів не вибухають під час удару, залишаючи в полях та міських районах небезпечні боєприпаси, які можуть вбити або покалічити людей. Росія, Україна, США та Ізраїль входять до країн, які не підписали договір.

Сподобалася стаття? Розкажи про неї