Na Парижі

Романтична прем’єра OPERAFEST TULCHYN: геніальна музика «Рай і Пері», яку рідко почуєш

Новини Вінниці / Романтична прем’єра OPERAFEST TULCHYN: геніальна музика «Рай і Пері», яку рідко почуєш
Щороку дивувати прем’єрами та єдиними показами в Україні – традиція, якій вже третій рік поспіль не зраджує міжнародний open air фестиваль OPERAFEST TULCHYN.

Шановні громадяни!

просимо бути солідарними

та виконувати прості правила.

Все буде Україна!

Щороку дивувати прем’єрами та єдиними показами в Україні – традиція, якій вже третій рік поспіль не зраджує міжнародний open air фестиваль OPERAFEST TULCHYN.

Цього року за сприяння Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні унікальний копродакшн для фестивалю готують кращі німецькі та українські оперні солісти на чолі з талановитим диригентом – заслуженим діячем мистецтв України Володимиром Сивохіпом.

Разом 7 червня о 19.00 під відкритим небом у парку Палацу Потоцьких у м. Тульчин Вінницької області вони презентують ексклюзивну прем’єру дивовижної оперної ораторії «Рай і Пері».

Знаменитий німецький композитор Роберт Шуман написав її на слова однієї з поем, включених ірландським романтиком Томасом Муром до складу свого «перського» роману «Лалла Рук», який був надзвичайно популярний у Європі.

Прем'єра ораторії відбулася у грудні 1843 року, диригував сам Шуман. Критики захоплювалися свіжістю музичних ідей, багатством мелодійних і гармонійних засобів, митецьким інструментуванням.

Серед жагучих шанувальників «Рай і Пері» було й чимало відомих композиторів. Зокрема, у щоденнику Петра Чайковського за 1887 рік є запис: «Відіграв «Paradis und die Peri». Яка ж божественна річ!!!» А багато мемуаристів взагалі запевняють, що Чайковський не тільки любив награвати на роялі теми «Рай і Пері», але й «переплавив» деякі з них у власну оперу «Євгеній Онєгін».

- Музика ораторії «Рай і Пері» дійсно геніальна, але виконується не так часто. Епічне полотно вимагає і величезного хору, і всього оркестру, і першокласних солістів, - відзначає арт-продюсер OPERAFEST TULCHYN-2019, заслужена артистка України Ірина Френкель. 

Як сказано у примітці до роману Томаса Мура, Пері у перській міфології — це чарівна істота в образі прекрасної крилатої жінки, яка оберігає людей від злих духів. За любов до смертного вона була вигнана з раю. Пері прагне повернутися назад, але для цього повинна принести гідний дарунок Небесам.

У пошуках такого вона пролітає над залитою кров'ю землею. От молодий індійський полководець героїчно гине в бою з тираном-завойовником, і Пері приносить до воріт раю краплю його крові - але двері так і не розкриваються.

Пері знову відправляється на землю. У Єгипті вона бачить, як помирає від важкої хвороби усіма покинутий юнак - і тільки вірна наречена приходить до нього, щоб розділити з коханим страждання і смерть. Пері приносить до воріт раю її «останній подих любові» - але і цей дарунок не приймають Небеса.

І тільки третій дарунок – сльоза лиходія, враженого щиросердечною чистотою дитини за молитвою і власною насолодою від щирого покаяння - відчиняє райські ворота.

Ораторія Роберта Шумана складається із трьох частин з наскрізним розвитком (26 номерів, що включають сольні арії, ансамблі, масштабні хорові сцени). Винятково велику роль у ораторії відіграє оркестр, завдяки якому композитор створює мальовничі картини природи і пряний «східний» колорит. 

Усю красу цього унікального твору глядачам OPERAFEST TULCHYN 7 червня відкриють Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії, Галицький академічний камерний хор, лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів Людмила Осташ (сопрано), Лілія Нікітчук (альт), Сергій Кутепов (тенор), Юрій Гадзецький (баритон) і німецька зіркова подружня пара - Стефі Леманн (сопрано) та Мартін Латтке (тенор).

Обоє іноземних гостей – знані оперні співаки Німеччини.

Стефі Леманн була солісткою Бременської опери та Німецького національного театру, багато років викладає у дитячому хорі Гевандхауз у Лейпцігу, активно концертує на батьківщині та закордоном. А за визначну мистецьку роботу була нагороджена престижною премією «Курт Хюбнер».

Мартін Латтке є переможцем багатьох міжнародних конкурсів: імені Р. Шумана у Цвіккау (2002), Jugend kulturell у Ганновері (2004), конкурсів у Тампере (Фінляндія) і Толосі (Іспанія, 2005). Співак є одним із засновників і солістів лейпцігського ансамблю Calmus, а протягом 7 років також був артистом ансамблю Amarcord.

За останні роки виступи Мартіна Латтке з успіхом пройшли у понад 50 країнах світу: у Європі, США, Канаді, Австралії, Японії, Південній Кореї, Африці, Центральній Америці та на Ближньому Сході. А його диски із «Невтомним коханням» із музикою Шумана й Мендельсона і «Любов приносить велику радість» із німецькими народними піснями, випущені у співпраці із ансамблем Amacord, були удостоєні премії ЕСНО Klassik (2010,2012).

Репертуар Мартіна Латтке охоплює колосальну кількість камерно-вокальної музики від епохи Ренесансу до наших днів, численні опери, ораторії й кантати, серед яких переважають твори Баха.

У 2008 році він дебютував із партією Євангеліста у «Народженні ораторії» Баха у венеційському театрі Ла Феніче. А вже через два роки на студії звукозапису Decca вийшов запис цього твору за участю оркестру лейпцігського Гевандхауза і диригента Ріккардо Шайї. У 2012 році у складі цього ж колективу Мартін взяв участь у записі «Страстей по Матею», а рік потому з Бароковим оркестром Фрайбурга записав геніальну Мессу сі-мінор на DVD/Blu-ray (диригент – кантор Церкви Святого Хоми Георг Кристоф Біллер).

Нагадаємо: вхід на територію фестивалю OPERAFEST TULCHYN-2019 - вільний для усіх.

З 4 по 9 червня просто неба у парку тульчинського Палацу Потоцьких глядачі побачать 12 ексклюзивних постановок всесвітньовідомих шедеврів: від мюзиклів і балетів до оперети, унікального хорового шоу та яскравих вистав для дітей.

До 6 червня триває запис на автобусні «чартери», які у дні фестивалю їздитимуть з Вінниці до Тульчина.

Генеральний спонсор фестивалю – МХП.

Детальну інформацію про «чартери», наметове містечко і всі концерти фестивалю можна дізнатися за телефонами: (0432)690-025, (096)040-66-86, у інформаційному центрі у м. Вінниця: вул. Театральна, 15 (1 поверх) і на офіційному сайті operafest-tulchyn.blogspot.com.

 

Сподобалася стаття? Розкажи про неї