Na Парижі

Рада ухвалила «антиолігархічний» закон: «висока мета» чи спроба «зачистки» потенційної опозиції?

Новини Вінниці / Рада ухвалила «антиолігархічний» закон: «висока мета» чи спроба «зачистки» потенційної опозиції?
Темою дня стало голосування у другому читанні президентського законопроєкту №5599 про деолігархізацію. Хоча спікер ВР Дмитро Разумков відправив документ на погодження Венеціанською комісію, але парламентарі вирішили не чекати грудня, коли там нададуть оцінку, і 23 вересня його підтримали 279-ма голосами. До речі, попри вимогу відсторонення віце-спікера Руслана Стефанчука кількома опозиційними фракціями.

Шановні громадяни!

просимо бути солідарними

та виконувати прості правила.

Все буде Україна!

Законопроєкт Зеленського містить пояснення таких понять як бенефіціар, пособник, контролер, пов'язана особа. Також у ньому пояснюються основні критерії визначення поняття «олігарх».

Згідно з документом, для визнання особи олігархом, вона повинна відповідати хоча б трьом з чотирьох критеріїв: брати участь у політичному житті, мати значний вплив на ЗМІ (в тому числі інтернет-ЗМІ), бути бенефіціаром або контролювати природну монополію або бізнес, що займає монопольне становище на одному з ринків протягом бодай року, загальна вартість її активів перевищує 2,19 млрд грн або близько 80 млн доларів. От цікаво, а чи підпадає під визначення безпосередньо сам очільник держави, адже він відповідає принаймні трьом «критеріям».

Хоча у документі визначено, хто вирішує - рішення про визнання особи олігархом приймається РНБО на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Національного банку, СБУ або Антимонопольного комітету.

Рішення набуває чинності з дня офіційного опублікування указу президента України про введення його в дію і є обов'язковим до виконання.

Також законом пропонується створити реєстр олігархів. Вестиме його СНБО.

Бізнесмени, які потрапили до реєстру олігархів, будуть зобов'язані подавати електронну декларацію нарівні з чиновниками. Їм буде заборонено фінансувати партії і брати участь у великій приватизації. Крім того, олігархам і держслужбовцям треба буде звітувати про контакти між собою.

Закон набуває чинності на наступний день після його опублікування і починає діяти через шість місяців з дня набрання ним чинності. Закон втрачає силу через 10 років з дня початку його дії.

Голоси на підтримку дали фракція «Слуга народу» (229), групи «За майбутнє» (18), «Довіра» (15), фракція «Голос» (11) та шість позафракційних обранців.

Вінничанка Олександра Устінова з групи «Справедливість» фракції «Голосу» пояснила, що з колегами підтримала законопроект через передвиборчі обіцянки, адже вважає це першим кроком для «деолігархізації» країни. А визначення «олігарх», більш потрібно, не в Україні, а за кордоном, оскільки через це там будуть цікавитися статками людини.   

Назва має сподобатися українцям, які переконані, що всі біди від олігархів. У Росії теж колись «зачищали» олігархів, а чи стало краще населенню?... Отже, найближчим часом стане зрозуміло, що маємо в Україні – реалізацію «високої мети» чи банальне відсторонення впливових і багатих громадян від медіа?..  

Сподобалася стаття? Розкажи про неї