«Пільги» на газ дадуть десяткам виробників з Вінниччини – знижку отримають малі підприємства та великі агрохолдинги

Новини Вінниці / «Пільги» на газ дадуть десяткам виробників з Вінниччини – знижку отримають малі підприємства та великі агрохолдинги

Виробники соціально важливих продуктів в Україні до 30 квітня 2022 року купуватимуть газ українського видобутку зі знижкою. Постачальників зобов'язали встановити націнку на пальне не більше за 24%. Список підприємств сформували у ручному режимі. У нього входять як малі, так і великі виробники пшеничного борошна, пастеризованого молока, олії, житньо-пшеничного хліба, курятини та курячих яєць.

До переліку, який затвердило Міністерство агрополітики, потрапили 6803 підприємства. Документ із повним списком займає понад 600 сторінок.

До «пільговиків» увійшли як дрібні фермерські господарства, і компанії з великих агрохолдингів. Наприклад, на Вінниччині це і підприємства МХП, і дрібні локальні виробники - ПАТ «Птахокомбінат «Бершадський», ТОВ «Джулинська інкубаторно-птахівнича станція», СТОВ «Немирівське», ТОВ «Немирівський птахорепродуктор», ТОВ «Птахоферма «Курничок», ТОВ «Махаринецьке курча», ПП «Хутір» тощо. Кілька десятків місцевих підприємств опинилися у списку. До речі, деякі з тих, хто отримав «пільгу», ще наприкінці минулого року згорнули виробництво.

Зазначимо, рішення щодо «пільг» ухвалили через шокове зростання цін на газ на європейських ринках. Тоді як побутові споживачі в Україні платять за газ за фіксованим тарифом (близько 8 грн/куб до кінця опалювального сезону), для виробників продуктів (як та решти бізнесу) діють ринкові розцінки.

За даними УЕБ, наприкінці 2021-го ціна газу для бізнесу становила 36-40 грн/куб, що у п'ять-шість разів більше, ніж на початку року. А вже в січні, як підрахували в Українській союз промисловців та підприємців (УСПП), що кубометр газу буде коштувати вже 52-53 грн.

Дорогий газ, за словами виробників, не тільки змушує підвищувати ціни на продукти, а й ставить під загрозу існування підприємств. На межі закриття вже опинилися птахофабрики та пекарні.

Виробники молокопродуктів також нарікають на неможливість покрити витрати на газ за рахунок підвищення цін на свою продукцію. Причини дві:

  • низька купівельна спроможність населення;
  • відмова торгових мереж перепідписувати нові договори, у яких передбачено значне зростання цін на молокопродукти.

До речі, хліб уже став одним із продуктів-рекордсменів з подорожчання (більше 15%) у 2021-му. При цьому «лідерство» утримує олія, яка злетіла в ціні аж на 35%.

Олег Верлан

7 січня, 2022