Na Парижі

Особливості оформлення субсидії у 2022 році

Новини Вінниці / Особливості оформлення субсидії у 2022 році
Юристи Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Вінницькій області вирішили детально проаналізувати нормативно-правові акти щодо оформлення громадянами субсидії у 2022 року.

Отже, про законодавство, яке регулює питання щодо оформлення та виплати субсидії

Поняття житлової субсидії

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Примітка : Суми призначеної, але не виплаченої у зв’язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Хто може оформити субсидію

 • Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, з урахуванням усіх зареєстрованих осіб. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
 • Для підтвердження факту не проживання за місцем реєстрації осіб, потрібно заявнику(ці), яка оформляє собі субсидію, надати додатково наступні документи (наприклад: довідки про нарахування плати за житлово-комунальні послуги в іншому житловому приміщенні; довідки про відвідування дитячого садочка або школи дитиною, довідки з місця навчання, роботи – із зазначенням фактичного місця роботи; договори оренди житла в іншому місці, тощо). Зазначений список документів для підтвердження місця не проживання –не є вичерпний.  Якщо члени сім'ї*, які зареєстровані але не проживають у домогосподарстві, нададуть підтверджуючі документи про фактичне місце їх проживання, тоді дохід таких членів сім'ї при розрахунку до субсидії не враховуються. Наприклад: зареєстровані в квартирі мама та син, але фактично син працює та проживає в іншому місті, тоді йому потрібно на роботі взяти довідку про місце роботи.
 • За наявності у складі домогосподарства осіб, які не проживають за місцем реєстрації (на підставі інформації в декларації та підтверджуючих документів) приймається рішення про виключення таких осіб зі складу домогосподарства (крім членів сім’ї*).
 • При цьому під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.  Соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. 

*При визначенні осіб, які належать до членів сім’ї, слід керуватись нормою статті 3 Сімейного кодексу України: Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Ураховуючи зазначену норму, до членів сім’ї, які можуть проживати окремо, належать: чоловік, дружина, їх неповнолітні діти.

Отже у п.4 декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії, мова йде про зареєстрованих осіб домогосподарства (для орендарів і ВПО-фактичне місце проживання), а в розділі II декларації про членів сім'ї зі складу домогосподарства, незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), наприклад: дружина заявника, який бажає отримати субсидію, не зареєстрована в домогосподарстві, проживає окремо.

 • У разі коли в житлових приміщеннях (будинках) зареєстровані неповнолітні діти, які залишилися без батьківської опіки (піклування), та/або недієздатні особи працездатного віку, над якими встановлено опіку, житлова субсидія призначається за заявою опікуна (піклувальника).
 • За рішенням органів соціального захисту населення субсидія може бути призначена за фактичним місцем проживання особам, які орендують житло на підставі договору найму, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
 • Житлова субсидія також може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.

До кого звертатись з документами для оформлення субсидії та варіанти їх подання (як у режимі офлайн, так і онлайн).

Заяви про призначення та надання житлової субсидії з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян:

 • структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30 листопада 2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);
 • органами Пенсійного фонду України, починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Хто здійснює призначення субсидії

До 30 листопада 2022 р. включно - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення; починаючи з 1 грудня 2022 р. - органи Пенсійного фонду України.

Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.

Основні документи для оформлення субсидії

 • Заява про призначення субсидії
 • Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за субсидією
 • Довідка про доходи (якщо у декларації зазначені певні доходи, однак інформація про них відсутня у ПФУ та ДФС)
 • Договір про винайм житла (за наявності)
 • Документи, які можуть підтвердити непроживання особи за місцем реєстрації (у разі потреби), наприклад: довідка з місця роботи, тощо.

Довідково: Актуальну інформацію щодо шаблонів заяви та декларації, а також зразки їх заповнення ви завжди можете переглянути на сайті Міністерства соціальної політики України, за посиланням

Юридичну консультацію підготувала фахівчиня Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області Вікторія Чорба

Підписуйтесь NaПарижі в Telegram
Сподобалася стаття? Розкажи про неї