Онуфрій відсторонив «людину Москву» від підготовки собору УПЦ МП

Новини Вінниці / Онуфрій відсторонив «людину Москву» від підготовки собору УПЦ МП

Українські єпископи УПЦ МП 27 травня планують зібратися в Києві, щоб вислухати жорсткі питання духовенства та мирян про те, чому український єпископат мовчить про роль патріарха Кіріла у виправданні війни та чому Церква досі не відокремилася від російської, яка підтримує агресію, і як це зробити зараз. Хай і із запізненням.

Про це пише «Духовний фронт» з посиланням на публіциста Сергея Чапніна.

Він зазначає, що відносини між очільником УПЦ МП Онуфрієм та московським патріархом Кірілом безнадійно зіпсовані і що собор перенесли на 27 травня. Проте цікаво інше, Онуфрій позбавив важелів впливу Москву.

«Сьогодні мости у спілкуванні з патріархією практично спалені і про це говорить ще одна деталь: митрополит Антоній (Паканич), який регулярно отримував з Москви інструкції як і що робити, повністю усунений від участі у підготовці майбутніх зборів. Відсторонений особисто Онуфрієм у досить образливій формі – йому доручено займатися адміністративними та логістичними питаннями, але демонстративно відмовлено брати участь у роботі над документами та рішеннями. Єдиний гідний вихід для Антонія у цій ситуації – добровільно піти з посади Керуючого справами УПЦ (МП), але чи вистачить у нього на це мужності, велике питання», – повідомляє Чапнін.

Релігійний публіцист зауважує, що і для самого митрополита Онуфрія склалася дуже ризикована ситуація.

«Ніколи раніше він сам не готував документи для зборів такого рівня та працівників для такої роботи у нього немає. Проте й іншого виходу теж немає – якщо залучати тих, кому Онуфрій не довіряє повністю, то будуть витоки та патріархія отримає доступ до проєктів документів з усіма наслідками: буде організовано саботаж у редакційній роботі, а згодом і на самих зборах. Загроза саботажу цілком реальна, бо вже минулого синоду митрополит Антоній спробував заблокувати будь-які рішення, пов’язані з проведенням зборів. Він не вніс цього пункту до проєкту заяви синоду. І лише завдяки тому, що митрополит Онуфрій жорстко наполягав на рішенні проведення зборів, Антонію не вдалося його заблокувати», – каже Сергей Чапнін.

І це реальна загроза для Кіріла.

«М’якість і розпливчастість формулювань дозволила Антонію сподіватися, що збори відбудуться нескоро: оргкомітет зборів не створено, дати не були оголошені навіть приблизно. З усім тим, Антоній був змушений дзвонити до Москви і вибачатися, що всі його зусилля блокування зборів виявилися марними», – йдеться в дописі.

Цілком очевидно, що головне та практично єдине питання – це питання про незалежність від РПЦ та патріарха Кіріла.

«І тут ситуація проста: якщо митрополит Онуфрій виступить за автокефалію, його підтримає більшість єпископів. “Автокефальна партія” в єпископаті сформувалася буквально останніми тижнями і її лідером став сам Онуфрій. “Промосковська партія” теж існує, але великим впливом уже не користується і навряд чи її можна назвати партією (у архієреїв на території незалежної України одна ситуація, на окупованих територіях зовсім інша). Вже звучать голоси, що якщо УПЦ оголосить про автокефалію, вона піде в розкол. Однак в умовах війни суворі норми канонічного права (багато з яких і так не працюють, принаймні в Московському патріархаті) з міркувань ікономії можуть бути ослаблені», – пише Сергей Чапнін.

Публіцист прогнозує що УПЦ МП може перестати поминати патріарха Кіріла і почати поминати патріарха Варфоломія з умовою, що після закінчення війни відбудеться об’єднавчий собор з ПЦУ або канонічний статус УПЦ МП  буде визначений іншим чином.

«У будь-якому разі треба діяти і, якщо митрополит Онуфрій захоче зараз почути голос пастви та духовенства, цей голос має бути виразним», – зазначив Чапнін.

Релігійний експерт Олександр Єфременко повідомляв, що Онуфрій обговорює з духовенством УПЦ МП доцільність виходу із РПЦ. Також він зазначав, що предстоятель активно вивчає думку архієреїв Московського патріархату в Україні напередодні зібрання єпископів і мирян. Звісно, вона різна. На окупованих територіях Донбасу та Криму мають підтримувати Москву.

Зі свого боку в УПЦ МП вважають розрив єдності з РПЦ «порушенням свободи віросповідання».

Олег Верлан

21 травня, 2022