Моргунов показав Разумкову вінницький аеропорт та пояснив, що доробити, аби було зручно Boing

Новини Вінниці / Моргунов показав Разумкову вінницький аеропорт та пояснив, що доробити, аби було зручно Boing

Вінницьке летовище – одна з локацій, яку місцеві очільники показали делегації столичних гостей на чолі зі спікером Ради Дмитром Разумков. На реконструкції потрібні кошти, а їхнє виділення залежить від розуміння ситуації керівництва держави. Основний меседж - міжнародний аеропорт «Вінниця», де планується реконструкція аеродрому та аеровокзалу, залишився єдиним на всю Центральну Україну, але його потрібно осучаснити.

Вінницьке летовище – одна з локацій, яку місцеві очільники показали делегації столичних гостей на чолі зі спікером Ради Дмитром Разумков. На реконструкції потрібні кошти, а їхнє виділення залежить від розуміння ситуації керівництва держави. Основний меседж - міжнародний аеропорт «Вінниця», де планується реконструкція аеродрому та аеровокзалу, залишився єдиним на всю Центральну Україну, але його потрібно осучаснити.

Міський голова Сергій Моргунов розповів гостям про стан аеропорту та плани по його розвитку. «Аеропорт «Вінниця» був введений в експлуатацію 1982 року. На сьогодні у радіусі 150 кілометрів немає інших аеропортів.

«Ми прораховуємо, що за рік аеропорт «Вінниця» здатен забезпечувати до 6 мільйонів пасажироперевезень, якщо буде нормальна основна робота авіасполучення як внутрішнього, так і за кордон. Крім того, цей аеропорт може обслуговувати мешканців 10 областей України, тому що Вінницька область унікальна в тому, що межує з 10 областями і з північчю Молдови.

Тому перспектива розвитку цього аеропорту досить актуальна. Та важлива у цілях національної безпеки, тому що тут знаходиться штаб Повітряних Сил Збройних Сил України. І по співпраці з НАТО цей аеропорт вже має певні гарні практики», – розповів Сергій Моргунов.

Наразі розроблено відповідну документацію для реконструкції аеродрому. Проєктом передбачено розширення існуючої злітно-посадкової смуги. Після виконання робіт злітно-посадкова смуга буде відповідати ІІ-й категорії посадки ICAO (посадка в умовах обмеженої видимості). Також у рамках проєкту передбачається розширення існуючого перону для безпечного розміщення й самостійного маневрування повітряних суден і перонної техніки.

«На сьогодні протяжність смуги – 2,5 кілометри, ширина – 43 метри. Вже зроблена проектна документація на її реконструкцію, проведено всі тендерні процедури, державну експертизу і навіть визначено Генерального підрядника. Плануємо розширити смугу до 45 метрів, що дасть можливість посадки літаків класу Boing всіх модифікацій від 737 до 800 та Airbus A320. Смуга буде зроблена з бетону, а не асфальту, адже якщо робити з асфальту, то вона потребуватиме капремонту через сім років. Бетон витримує більше навантаження, і ми зможемо робити по два-три рейси в день.

Я хочу подякувати, що у держбюджеті на сьогодні передбачені кошти на першу чергу реконструкції аеродрому в розмірі 604 мільйони гривень. На сьогодні сама злітно-посадкова смуга є власністю територіальної громади міста Вінниці. Ми беремо на себе зобов'язання, що якщо держава вкладає ці кошти -  після завершення реконструкції і введення в експлуатацію злітно-посадкової смуги, ми її передамо у державну власність», – зазначив міський голова.

Щодо реконструкції будівлі аеровокзалу КП «Аеропорт Вінниця», то на сьогодні місто практично завершило виготовлення проєктно-кошторисної документації щодо реконструкції аеровокзалу. На сьогодні він може приймати сто людей на годину, а планується до 600 за годину і можливість приймати два борта одночасно. Проєкт передбачає і задоволення міжнародних вимог відносно безперешкодного обслуговування пасажирів з інвалідністю: ліфт на другий поверх після реєстрації на рейс для вильоту, а також ліфти та пандуси для виходу на посадку із зони вильоту.

Проєкт до цього часу повністю реалізовується за кошти місцевого бюджету. Окрім розробки документації створено віртуальну модель аеровокзалу після реконструкції для можливості його віртуального відвідання та демонстрації потенційним інвесторам, кредиторам та авіакомпаніям ще до початку будівельних робіт.

У першому кварталі поточного року планується подання проєкту на державну експертизу. Для забезпечення фінансування реконструкції аеровокзалу Вінницькою міською радою ведуться перемовини з банками для отримання кредитування на реалізацію даного проекту, або – як альтернатива – з потенційними профільними інвесторами для фінансування проекту за механізмами державно-приватного партнерства.

В січні 2020 року було підписано меморандум з Агенцією державно-приватного партнерства при Мінекономрозвитку, спільно з якою ведеться розробка пакету документів й плануються заходи із залучення інвесторів.

«У бюджеті на 2021 рік закладені 604 мільйони гривень на реконструкцію аеродрому. Загальна вартість – більше 1,5 мільярда. Я сподіваюсь, що ми зможемо це зробити, але багато залежить від виконання бюджету, а тут відповідальність спільна: і наша, і місцевої влади, і держави загалом. Сьогодні приділяється багато уваги місцевим аеропортам, і Вінниця також стоїть в пріоритетному переліку.

Я сподіваюся, що ми зможемо виконати ті завдання, які для себе ставила держава щодо розвитку авіасполучення між містами України. Злітно-посадкова смуга аеропорту «Вінниця» не дозволяє приймати ті повітряні судна, які фактично є головними – Boing тощо,  і кількість злетів і посадок тут також обмежена. Тому будемо працювати в цьому напрямку. Будемо намагатись допомогти у тих питаннях, які залежать від нас.

Я впевнений, що колеги так само налаштовані. Ви ж знаєте позицію щодо реставрації цього об'єкту, рік тільки почався, кошти передбачені в Спеціальному фонді і я впевнений, що в цьому зацікавлені також і Президент держави і Кабінет Міністрів України. Тому спільно будемо шукати вихід з цієї ситуації, головне, щоб було наповнення бюджету», – відповів у свою чергу голова Верховної Ради Дмитро Разумков.

Олеся Рудницька

26 лютого, 2021