Na Парижі

Колоректальний рак у разі раннього виявлення добре піддається лікуванню

Новини Вінниці / Колоректальний рак у разі раннього виявлення добре піддається лікуванню
У медичній спільноті березень – вважається місяцем обізнаності про колоректальний рак. Це поняття, що об’єднує злоякісні новоутворення ободової та прямої кишки. На нього можуть захворіти люди будь-якого віку, однак найбільше у групі ризику чоловіки і жінки від 50 до 70 років. Він посідає провідні позиції серед онкологічних захворювань у всьому світі і відноситься до одних із найпоширеніших.

У медичній спільноті березень – вважається місяцем обізнаності про колоректальний рак. Це поняття, що об’єднує злоякісні новоутворення ободової та прямої кишки. На нього можуть захворіти люди будь-якого віку, однак найбільше у групі ризику чоловіки і жінки від 50 до 70 років. Він посідає провідні позиції серед онкологічних захворювань у всьому світі і відноситься до одних із найпоширеніших.

На Вінниччині колоректальний рак входить до своєрідної анти-п’ятірки найчастіше виявлених пухлин. При цьому зростає кількість занедбаних випадків онкопатологій. Так, ще три роки тому, в 2018 році, колоректальний рак діагностували на ІV стадії - в 19% хворих, а вже в минулому, 2020 році – у 24,6% пацієнтів.

«Колоректальний рак - це один з небагатьох видів раку, якому можна запобігти. А в разі раннього виявлення – він виліковний, адже добре піддається лікуванню. Дане злоякісне новоутворення розвивається зі свого попередника - поліпа. Щоправда процес переродження його у ракове утворення тривалий. А тому вчасно виявлений і видалений поліп може врятувати як здоров’я так життя. Хоча варто відмітити, що не завжди поліпи перетворюються у злоякісне новоутворення. На ранніх стадіях колоректальний рак може бути абсолютно безсимптомним. Саме тому плановий скринінг, тобто щорічне обстеження з метою профілактики, є найефективнішим способом зменшення ризику захворіти на колоректальний рак», - каже медичний директор з хірургічної роботи Подільського регіонального центру онкології Олександр Гудзь.

За  його словами обстеження, а це насамперед колоноскопія, потрібно проходити усім чоловікам і жінкам після 50 років. Однак, якщо є симптоми, а це наявність крові в калі, часті поноси чи запори, дискомфорт і хворобливі відчуття всередині живота, необґрунтована втрата ваги, втрата апетиту потрібного негайно звернутися до лікаря, а не самолікуватися «по гуглу». Крім того починати робити скринінг на 10 років раніше, тобто із 40 років потрібно тим, у кого колоректальний рак було діагностовано у кровних родичів, а також, якщо є проблеми із ожирінням чи наявні хронічні захворювання кишківника. Адже від стадії на якій виявлено пухлину залежить успіх лікування та шанс на повне одужання.

«Колоректальний рак - грізне захворювання, яке лікується не просто. Оперативне втручання складне і травматичне. Тому звернувшись до спеціаліста вчасно і виявивши недугу на ранніх стадіях можна виконати органозберігаючу операцію та отримати після лікування якісне життя. До того, ж досвід доводить, що на ранній стадії пухлини хірургічне лікування даного захворювання дозволяє в 90% випадків повністю перемогти хворобу», - каже Олександр Гудзь.

Онкохірурги Подільського регіонального центру онкології проводять оперативні втручання при колоректальній онкопатології лапароскопічним методом, якщо немає протиказань для такого доступу. Сьогодні в світовій хірургії лапороскопічний метод є найефективнішим в хірургічному лікуванні та вважається «золотим стандартом».

«Виконуючи операцію лапароскопічним методом хірург бачить її хід на екрані під багатократним збільшенням, чого не можна зробити під час відкритої операції, коли все на дотик. Таким чином лікар має повний зоровий контакт з операційним полем, що дозволяє виконати максимальні точні маніпуляції (видалити повністю пошкоджений орган пухлиною і лімфовузли поруч з нею, а при необхідності і видалити віддалені метастази). Потім ці пухлини поміщаються в спеціальні мішечки-контейнери та видаляються. Із досвіду скажу, що неможливо порівняти якість життя після звичайного оперативного втручання з операцією через проколи. Для одужання після лапароскопії, як правило, необхідно кілька днів. Хоча повне відновлення залежить від власних сил організму і обсягу операції», - пояснює онкохірург Подільського регіонального центру онкології Юрій Демиденко.

При цьому лікар наголощує, що лапароскопія – це не операція, а це доступ до враженого органу. Що краще для онкоодужуючого – лапароскопія чи відкрита операція в кожній конкретній ситуації обирається індивідуально з урахуванням різних факторів та проведення обстеження.

«У Подільському регіональному центрі онкології підбір лікування обирає не один лікар, а мультидисциплінарна команда з урахуванням стану здоров’я пацієнта, поставленого точного діагнозу та світових протоколів лікування колоректального раку», – каже онкохірург Юрій Демиденко.

Лікар наголошує, що більше шансів у пацієнта уникнути масштабної операції при видалені ураженої частини органу пухлиною, лапароскопічним шляхом, тоді коли рак виявлений на ранніх стадіях.

Сподобалася стаття? Розкажи про неї