Чому Приватбанк без попередження та пояснення причин блокує картки українців

Новини Вінниці / Чому Приватбанк без попередження та пояснення причин блокує картки українців

Останнім часом Приватбанк почав без попередження та пояснення причин блокувати рахунки своїх клієнтів. Іноді українцям дають лічені дні для того, щоб зняти кошти, інакше їх заблокують. Підстави нібито є, але часто називати їх відмовляються.

«Мені відмовив в обслуговуванні ПриватБанк без повідомлень, листів чи дзвінків, 16.11.2021, просто з кредитки зникли гроші, і я зателефонувала на 3700, так і дізналася. Залишила заявку і на гарячій лінії, і у відділенні. Через два дні передзвонив співробітник Василь і в грубій, агресивній формі попередив, що якщо до вечора я не заберу гроші з рахунків, їх просто заблокує», – написала клієнтка на спеціалізованому форумі "Мінфін".

Клієнтка вважає, що таким чином фінансова установа порушила умову договору. Мовляв, вона багато років користувалася послугами фінансової установи, а зараз втратила доступ до банківських послуг. Також українка зазначила, що мала у банку також рахунок фізособи-підприємця (ФОП).

«Приват» на такий відгук відповів стримано. За їх словами, фахівці перевірили цей випадок і дійшли висновку, що «у банку є підстави для припинення подальшої співпраці». Отримувати послуги у банку тепер неможливо. Але при цьому причин такого рішення у фінансовій установі не пояснили. До речі, подібні випадки траплялися із вінничанами...

За що банк може заблокувати рахунок? В Україні вже кілька років діє закон «Про протидію відмиванню доходів», який деякими своїми нормами посилив фінансовий моніторинг. Банк не може, а він зобов'язаний вивчати своїх клієнтів і перевіряти їх джерела доходу. Така практика існує практично у всіх розвинених країнах.

У цьому законі також передбачено причини, через які банк має закрити рахунок свого клієнта. Серед них:

  • якщо банк має сумніви, що клієнт виступає від свого імені (а не є посередником у тому, хто приховує свою особистість);
  • неможливо провести ідентифікацію та верифікацію (перевірку) клієнта, встановити дані про кінцевого власника (якщо йдеться про рахунок для юросіб);
  • якщо банк за власними оцінками визначив клієнта як ризикованого, а сам клієнт не надав документів, що підтверджують джерела доходів, вид діяльності тощо;
  • якщо банк з'ясував, що клієнт його обдурив (надав неправдиву інформацію). Це може бути практично будь-яка інформація, включаючи джерела доходів.

Також є інші причини. Наприклад, якщо клієнт не користується рахунком тривалий час (така умова має бути передбачена договором). Наприклад, якщо цілий рік не проводити жодних операцій.

Рахунок також закриють, якщо клієнт веде ризикову діяльність. Наприклад, якщо ФОП використовує рахунок фізособи для отримання оплати за свої товари або послуги (а це заборонено), банк побачить, що на карту протягом короткого часу приходить велика кількість переказів, він може задати питання і попросити роз'яснити операції, так і вважати це спробою ухилитися від сплати податків та прийняти оплату на картку фізособи.

В цілому ж клієнти, які користуються карткою за призначенням, не мають великого тіньового доходу і не замішані в сірих операцій, можуть не хвилюватися про збереження своїх рахунків.

Олеся Рудницька

26 листопада, 2021