Na Парижі

Чоловіки хворіють на рак частіше за жінок: на Вінниччині торік хворобу виявили у 6 тисяч пацієнтів

Новини Вінниці / Чоловіки хворіють на рак частіше за жінок: на Вінниччині торік хворобу виявили у 6 тисяч пацієнтів
Сьогодні, 4 лютого, Всесвітній день боротьби з раком. Його мета – підвищення обізнаності про рак як про одне з найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання. Щороку кількість онкохворих в Україні збільшується.  Вінниччина, на жаль, не виключення, каже головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай. 

Сьогодні, 4 лютого, Всесвітній день боротьби з раком. Його мета – підвищення обізнаності про рак як про одне з найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання. Щороку кількість онкохворих в Україні збільшується.  Вінниччина, на жаль, не виключення, каже головний лікар Подільського регіонального центру онкології Володимир Шамрай. 

«Щороку зростає кількість онкохворих. Наприклад, на Вінниччині цей злощасний ріст становить приблизно 2-2,5% в рік. Так, у 2019-му злоякісний онкопроцес було діагностовано майже у 6 тисяч вінничан. З одного боку, це свідчить скоріше про кращу діагностику раку, але з іншого - поширеність злоякісних новоутворень таки збільшується. Ще кілька років тому мене лякав факт, що в обласному канцер-реєстрі 40 тисяч онкоодужуючих, сьогодні - вже більше 45 тисяч. Страшно, що майже у половини хворих захворювання виявляється у занедбаних стадіях.


Якщо відверто, то доля вини у виявленні онкопроцесів на пізніх стадіях – на колегах із первинної та вторинної ланки. (Нікого не критикую і не перекладаю вину на когось. Просто констатую факт). Сімейні лікарі, медики районних лікарень частіше спілкуються з людьми і мали б запідозрювати хворобу та направляти у спеціалізовані лікарні із необхідним діагностичним обладнанням та профільними фахівцями, для спростування/підтвердження діагнозу. Але через постійні коливання вітчизняної медицини, одні цього не хочуть, другі - не вміють, у третіх - немає можливостей», - зазначає лікар.

Володимир Шамрай наголошує, що люди нехтують профілактичними оглядами і бояться йти до лікарів на обстеження.

«Ще однією проблемою виявлення раку на запущених стадіях є фобії людей пов’язані із онкологічними захворюваннями. Чому фобії? Бо як ще пояснити, коли люди розуміють що таке рак, знають наскільки важливе раннє виявлення недуги та вчасно розпочате лікування та всеодно нехтують профілактичними оглядами, не йдуть до лікарні навіть коли болить? Хоча клінічні прояви онкопроцесів починаються на другій-третій стадіях хвороби, коли рак метастазує. Як результат на Вінниччині у 2019-му з моменту встановлення діагнозу до 1 року померло 25,85% хворих.

Поганих новин на сьогодні, у Всесвітній день боротьби з раком, напевно досить. Перейду до хороших, а вони полягають в тому, що рак - це не вирок, а виліковне захворювання. Так, важко, довго, але виліковне. Потрібно уважно дослухайтися до свого тіла, яке дає сигнали про збої в роботі, після яких ви обов’язково маєте звернутися до лікаря. Вибір лікарні звичайно за вами, головне не втрачайте дорогоцінного часу, який так важливий у боротьбі із захворюваннями, в тому числі онкологією.

А ще, я не раз наголошував, що важливо для перемоги у війні зі злоякісними новооутвереннями, щоб у населення була сформована культура профілактичних оглядів. Адже думка, що якщо мене нічого не турбує, то я не йду до лікаря, у випадку з раком точно хибна. Проганяйте її чим подалі і чим пошвидше шукайте у своєму графіку час на візит до лікарні на обстеження, не для того, щоб упевнитися, що хвороба є, а в тім, що її немає. Або щоб «впіймати» захворювання на початковій стадії і не дати їй розвиватися. Первинна онкодіагностика не складна. Прості обстеження і дослідження, які доступні і в нашому Подільському регіональному центрі онкології, при регулярному проведенні (раз на рік) дозволяють знайти рак на ранніх стадіях і, відповідно, успішно його вилікувати», - каже Володимир Шамрай.

 До речі, згідно статистики чоловіки хворіють на онкологічні захворювання частіше за жінок. У п’ятірку найпоширеніших злоякісних новоутворень входять рак шкіри, рак молочної залози, рак легенів, рак простати, рак шлунку.

Сподобалася стаття? Розкажи про неї