У прокуратурі Вінниччини хочуть повернути з приватної власності «прокурорську» землю поблизу джерела «Вишенське»

Новини Вінниці / У прокуратурі Вінниччини хочуть повернути з приватної власності «прокурорську» землю поблизу джерела «Вишенське»

Близько 18 років тому Вінницька райдержадміністрація передала у приватну власність «шматочок» землі разом з джерелом «Вишенським», куди щодня приходять сотні містян за водою. Невдовзі з’ясувалось, що до ділянки причетні посадовці з прокуратури. За іронією долі, нині саме в прокуратурі оскаржують цю приватизацію.

Як повідомляють у пресслужбі Вінницької обласної прокуратури, жителі Вінниці обурюються передачею в приватну власність земельної ділянки неподалік Вишенського озера, на якій знаходиться джерело «Вишенське».

«Власник у будь-який момент може обмежити доступ громадян до місця, яке збирає черги з охочих набрати чистої питної води», - йдеться у повідомленні.

У прокуратурі вказують, що це питання тривалий час порушували в медіа, громадяни подавали звернення в правоохоронні органи та органи влади, реєстрували на вебсайті Вінницької міської ради відповідну петицію. Адже значно пізніше цю територію було приєднано до міста, як Х мікрорайон Вишеньки.

«Водночас прокуратурою також вивчалося питання законності передачі зазначеної ділянки у приватну власність. Установлено, що у 2006 році розпорядженням Вінницької районної державної адміністрації ділянку площею 0,95 га, на якій знаходиться джерело, було передано у власність фізичній особі для ведення особистого селянського господарства», - пояснюють у прокуратурі.

Зазначається, що визначені статтею 61 Земельного кодексу України та статтею 89 Водного кодексу України обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах водних об’єктів (заборона розорювання земель, садівництва, городництва, застосування пестицидів і добрив) не зупинили ні громадянина, який ініціював надання йому ділянки, ні відповідних посадових осіб, які передали землю для сільськогосподарських цілей.

«Експертизою, проведеною Вінницьким відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, встановлено, що частина ділянки площею 0,25 га знаходиться в прибережній захисній смузі струмка, який бере свій початок з джерела.

До того ж експертом з’ясовано, що частина ділянки на момент її відчуження знаходилась на території міста Вінниці (0,3 га), а тому нею розпорядитись могла лише Вінницька міська рада (а не районна). Незважаючи на це, ділянку було надано у приватну власність», - зауважили у прокуратурі.

Надалі її власники змінювались, ділянка неодноразово ділилась, потім деякі новоутворені ділянки об’єднувались в одну. Відтак на сьогодні з ділянки площею 0,95 га утворено 15 ділянок, які перебувають у власності 10 громадян та однієї юридичної особи.

Дещо згадаємо публікації у вінницьких медіа щодо цієї ділянки, які особливу увагу приділили джерелу під час початку забудови котеджами у 2020-му, розчистки від зелених насаджень та підвозу будматеріалів.

Журналісти звернули увагу, що на той час майже гектар землі, з джерелом «Вишенським» перебував у власності релігійної громади Євангельських Християн-Баптистів «Дванадцять Апостолів», яка оформила права власності у 2015 році. Так, для ведення сільського господарства. Засновниками цієї організації були родичі місцевих експрокурорів Олега та Олександра Попесків. Потім більшу частину цієї землі розділили по 10 соток и передали новим щасливим власникам.

До речі, з 2020 року поліція проводила перевірку щодо підробки документів.

Наразі Вінницькою окружною прокуратурою 7 грудня подано два позови до Вінницького міського суду та Господарського суду Вінницької області до громадян та юридичної особи з вимогами повернути ділянки Вінницькій міській територіальній громаді та скасувати у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію ділянок та прав на них.

На сьогодні Господарським судом Вінницької області відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 11 січня 2024 року.

Макс Мельник

19 грудня, 2023